Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?

O hissi hepimiz biliriz: kusursuz ayakkabıyı görürsün ve ayağına denersin ama büyük gelir.

Faydalı Bilgiler 09.04.2020, 16:18 19.04.2020, 03:17
1031
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?

Neyse ki ister tek bir noktası büyük gelsin ister genel olarak dev gibi olsun, ayağına büyük gelen ayakkabıları aptal gibi görünmeden giymenin birtakım hileleri vardır.

Kolay Yöntemler


Daha kalın çoraplar (veya birkaç çorap) giy. Belki de büyük gelen ayakkabıların ayağını daha iyi sarması için yapabileceğin en kolay şey kalın çoraplarla ayaklarını “şişirmektir”. Örneğin, tenini-saran ince çoraplar veya külotlu çorap yerine dolgulu soket çorap giymeyi deneyebilirsin. Hatta iki veya üç kat çorabı üst üste giyebilirsin; dolgu ne kadar kalın olursa, ayakkabı ayağını o kadar sıkı sarar.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Spor ayakkabılar, botlar.
Not: Bu yazın rahatsız edici bir seçenek olabilir, özellikle de ayakların terliyorsa.

Ayakkabının burnunu doldur. Gerektiğinde ayakkabının burnundaki boşluğu doldurmak için ucuz, kabarık bir materyal (örneğin mendil, tuvalet kağıdı ve hatta ince paçavra) kullanabilirsin. Yürürken ayağının ayakkabının gerisine kaydığını hissediyorsan bu harika bir yöntemdir; ayrıca hemen hemen her yerde yapabilirsin.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Topuksuz ayakkabılar, botlar, arkası-kapalı topuklu ayakkabılar.
Not: Spor yaparken veya uzun yürüyüşler için iyi bir tercih değildir; “dolgu” materyali sık kullanımdan sonra kirlenebilir ve rahatsızlık verebilir.

Tabanlık kullan. Tabanlık yastıklama ve destek sağlamak için ayakkabının içine yerleştirilen yumuşak bir dolgudur (genellikle köpük veya jel materyalden üretilir). Tabanlıklar genellikle duruş bozukluklarına veya rahatsızlığa yardımcı olmak içindir ama aynı zamanda ayağa büyük gelen ayakkabılardaki boşluğu doldurmak için de kullanışlıdırlar. Tabanlıklar ayakkabı satılan birçok yerde makul fiyata satılır.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Çoğu ayakkabı (topuklular ve ucu-açık ayakkabılar da dahil).
Not: Mümkünse, tabanlığı almadan önce rahat olup olmadığından emin olmak için ayağında dene. Dr. Scholl gibi bilindik markaların uzun-ömürlü tabanlıkları vardır ama herhangi bir kaliteli tabanlık markası iş görecektir. Daha pahalı markaların tabanlıkları 50 TL’yi geçebilir ama üstün konfor ve destek sunarlar.

Ayak parmağı kökünü destekleyen pedler kullan. Bazen ayakkabıya “tam boy” tabanlık koymak onu rahatsız hale getirebilir veya giyerken tuhaf bir his verebilir. Neyse ki tabanlıkların yanında daha ufak yastıklama ürünleri de satılır. Ayağa büyük gelen ayakkabılar için işe yarar bir diğer yöntem de ayak parmağı köküne (ayak parmaklarının başladığı nokta) oturan kısmi pedlerdir. Bu kesik, görülmesi-zor pedler sürtünme ve ince bir destek katmanı sunduğundan tam boy tabanlıkla giyildiğinde rahatsız eden, ayağa “biraz büyük” gelen topuklularla kullanmak için idealdir.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Topuklular, topuksuz düz ayakkabılar.
Not: Bunların genellikle birçok rengi vardır, böylece istersen ayakkabına en çok uyan renkteki pedi seçebilirsin.

Topuk bantları kullan. Tabanlık ve ayak parmağı kökü pedlerinin yanı sıra bir diğer “kısmi” dolgu seçeneği “topuk bandı” veya “topuk tutucu” adı verilen ince, dolgu şeritleridir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu yapışkan pedler genellikle rahatsız eden, topuğa batan topuklu ayakkabılarda dolgu olarak kullanılır ama şerit-vari tasarımı sayesinde ekstra boşluğu doldurmak için ayakkabının her yerinde kullanabilirsin; başka hiçbir şeyin kâr etmediği, kenara ayırdığın ayakkabılarında kullanmak için mükemmeldir.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Çoğu ayakkabı, özellikle ayağını sıkan topuklular.
Not: Ayakkabıyı giymeden önce bu pedleri dene, ayrıca bazı kullanıcıların kullanımdan sonra su toplamasından şikayet ettiğini bilmekte fayda var.

Daha Gelişmiş Yöntemler


Ayakkabıları suyla küçültmeyi dene. Bazı ayakkabıları ıslatıp ardından kurumaya bırakarak küçültmeyi deneyebilirsin. Bu işlem doğru uygulanırsa harika sonuçlar elde edebilirsin ama ayakkabılara zarar vermek gibi ufak bir risk taşıdığını belirtmekte fayda var, bu nedenle işleme başlamadan önce ayakkabının içindeki talimatlarını okumalısın. Yöntemi uygulamak için aşağıdaki adımları izle. 
Öncelikle ayakkabılarını ıslat. Deri veya süet ayakkabılar için sprey şişesi kullan. Günlük/spor ayakkabıları suya batır.
Ayakkabıları güneşte kurumaya bırak. Hava güneşli değilse, saç kurutma makinesini "düşük" ayarda çalıştır. Saç kurutma makinesini ayakkabıya fazla yaklaştırmamaya özen göster; polyester gibi bazı kumaşlar yanabilir ve/veya eriyebilir.
Ayakkabılar kuruyunca ayağında dene. Ayakkabılar hala çok büyükse bu işlemi birkaç kez tekrarlayabilirsin. Ayakkabılarının fazla çekmesinden endişe ediyorsan, daralırken ayağının şeklini alması için ayağına giyip kurut.
Hassas süet veya deri ayakkabıları kuruduktan sonra nemlendir. Nemlendirme kitleri ayakkabıcılarda ve bazen eczanelerde bulunabilir.


Ayakkabıyı daraltmak için lastik bant kullan. Bu işlem özellikle dikiş tecrüben varsa çok pratiktir. Ayakkabının içine lastik bant dikmek materyali toplar ve daha dar bir kalıp almasını sağlar. Bunun için tek ihtiyacın olan her ayakkabı için kısa bir lastik bant, bir iğne ve ipliktir. Mümkünse sağlam bir lastik kullan.
Lastiği ayakkabının içine, arka kısmına yerleştirip gerdir. Topuğun içi bunun için iyi bir noktadır ama bol olan herhangi bir yeri iş görecektir.
Lastiği sıkıca gerdirerek dik. Bu noktada çengelli iğne işine yarayabilir.
Lastiği bırak. Lastiği bıraktığında ayakkabının materyalini çektirecektir. Bu da “daha küçük” bir kalıp sağlar.
Gerekirse bu yöntemi suda çektirme yöntemi veya yukarıdaki işlemlerden herhangi biriyle birlikte uygulayabilirsin.


Bir ayakkabı tamircisi veya ayakkabı onarım profesyonelinden yardım al. Bütün işlemler başarısız olursa bir profesyonele başvurabilirsin. Ayakkabı tamircileri (ayakkabı onarımında uzmanlaşmış olan kişiler) bir zamanlar çok yaygındı ama bugün sayıları azalmıştır. Ancak internet sayesinde onları bulman daha kolay olabilir. Örneğin, Google Maps veya Yelp’te arama yaparsan tüm büyük şehirlerde birkaç sonuç bulabilirsin.
En iyi işe yaradığı ayakkabı: Kaliteli, pahalı ayakkabılar; değerli aile yadigarları.
Not: Ayakkabı onarım işlemi genellikle pahalıdır, bu yüzden buna gerçekten değecek ayakkabılar için ayakkabı tamircisine başvur. Şık gece ayakkabılarını ayakkabı tamircisine götürmek iyi bir tercihtir. Günlük tenis ayakkabıların için aynısı söylenemez.

Aklında Bulundurman Gerekenler


Ayağına büyük gelen ayakkabılar giydiğinde duruşuna dikkat et. Ayakkabının içine hangi işlemi uygularsan uygula dış kısmının hala aynı büyüklükte olacağını unutma. Bu da bazen duruş ve yürüyüş bozukluklarına yol açabilir. Ayağına büyük gelen ayakkabılar giydiğinde, “büyük” ayakların için duruşunu korumak önemlidir. Faydalı ipuçları ve tavsiyeler için duruşla ilgili makalemizi oku. Genel bazı tavsiyeler şunlardır:
Dik dur. Başını dik tut ve göğsünü öne çıkar. Omuzlarını kollarınla hizalamak için hafifçe geri çek.
Topuktan-parmaklara-doğru yürüme hareketini uygula. Adımlarını atarken önce topuğunu önüne koy ve ardından ayak kavisini, ayak parmağı kökünü ve ayak parmaklarını yere bas. Son olarak, kendini it!
Yürürken karın ve kalça kaslarını hafifçe sık. Bu destekleyici kaslar omurganı düz tutmanı sağlar ve omurgana destek verir.


Ayak parmaklarının yere takılmamasına dikkat et. Büyük gelen ayakkabılar genellikle normalde giydiğin ayakkabılardan biraz daha uzundur. Bu da yürürken ayağını yerden kaldırmanın ekstra-önem taşıması anlamına gelir. Ayağını yerde sürürsen, ayak parmaklarının zemine takılması çok kolaydır. Bu da takılıp düşmene veya sendelemene neden olabilir, bu nedenle bu genel soruna dikkat et.


Ayağına tam oturmayan ayakkabıları uzun süre yürürken giyme. Ayağına-büyük-gelen ayakkabılar için hangi yöntemi uygularsan uygula, hiçbir şey ayağına tam oturan bir ayakkabının yerini tutamaz. Günlük geziler ve doğa yürüyüşlerinde ayağına-büyük-gelen ayakkabılar giymekten kaçın. Büyük ayakkabılarla yürürken ayağını sürümek su toplaması, kesikler ve ezilmeler gibi rahatsız edici durumlara yol açar.
Daha önemlisi, zedelenme riskini düşürürsün. Ayağına büyük gelen bir ayakkabı giydiğinde bilek burkulması (acı veren bükülme ve burkulmalar) riski daha fazladır. Bu özellikle spor yaparken geçerlidir.


Alışık olduğundan çok daha büyük gelen ayakkabıları değiştir. Bu çok bariz görünse de belirtmekte fayda var: yukarıda sıralanan yöntemler ancak bir yere kadar etkilidir. Ayakkabılar ayağına bir veya iki numaradan daha büyükse, hiçbir dolgu işe yaramaz. Bir çift yeni ayakkabı uğruna ağrı ve zedelenme riskini alma. Bu gibi durumlarda ayakkabıyı ayağına-daha-iyi-oturan bir çift ayakkabı ile değiştir; eski, yıpranmış bir çift ayakkabı bile genellikle ayağına çok büyük gelen bir ayakkabıdan daha iyi bir tercihtir.

İpuçları

  • Topuk ve bilek kısmında boyut ayarlama bantlarına bakmayı unutma. Bazı ayakkabılar (genellikle sandaletler ve topuklular ama bazen spor ayakkabılar da) bir çift ayarlanabilir bantla manuel olarak sıkılırlar.
  • Yeni bir ayakkabı almadan önce ayağına uyduğundan emin olmak için her zaman ayağında dene. Sonradan pişman olmaktansa tedbirli davranmak daha iyidir; ayakkabının ayağına uymadığını evdeyken anlamaktansa mağazadayken fark etmek her zaman daha iyidir!
Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Kaç Yaşındasınız ?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 31 66
2. Trabzonspor 31 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 31 53
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 31 41
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 31 36
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Malatyaspor 31 32
14. Denizlispor 31 32
15. Çaykur Rizespor 31 32
16. Kayserispor 31 31
17. Konyaspor 31 30
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 35 57
6. Getafe 35 53
7. Athletic Bilbao 36 51
8. Real Sociedad 35 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 35 35
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24
escort izmir izmir escort bayan izmir escort escort antalya anal porno porno izle