İzmir'in Neyi Meşhur

İzmir, Türkiye' nin nüfusu yüksek 3. şehridir. Antik kentleri, doğa güzelliği, muhteşem denizi ve kumsalı ile görülmesi gereken bir şehirdir.

Faydalı Bilgiler 09.03.2020, 17:00 09.03.2020, 17:51
4567
İzmir'in Neyi Meşhur

Batı Anadolu'da, Ege Denizi'nin kıyısında yer alan Ege'nin İncisi İzmir, Türkiye'nin üçüncü büyük kentidir. İzmir, 8 bin 500 yıllık geçmişiyle, ev sahipliği yaptığı 32 uygarlığın bıraktığı mirasla, bereketli topraklarıyla, uygun iklim koşullarıyla, yılın 300 günü güneşli oluşuyla, 629 km'lik kıyı şeridiyle, mavinin her tonunu sunan deniziyle keşfetmeniz için sizi bekliyor. 

İzmir, ekonomik ve sosyal olarak dinamik bir şehir oluşunu, konumu ve iklimiyle tarihi boyunca pek çok kültürü barındırmış olmasına borçludur. Persler, Antik Yunanlılar, Asurlular, Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar, kentin uzun tarihi boyunca ev sahipliği yaptığı onlarca farklı uygarlıktan sadece birkaçıdır. 

Dört milyonun üzerindeki nüfusun yaklaşık yarısının otuz yaşın altında olması, İzmiri genç bir şehir yapar. On binlerce üniversite öğrencisine ev sahipliği yapan kent bilim insanları, sanatçılar, iş insanları ve akademisyenler yetiştirir. 

Mükemmel iklimiyle İzmir, zeytin, incir, üzüm ve pamuk gibi tarım ürünleri için harika bir doğal ortama sahiptir. Çeşitli deniz mahsulleri, şaraplar, kendine özgü otlar ve zeytinyağlarıyla İzmir, lezzetli mutfağıyla gurmeler için de çekici bir şehirdir. 

Muhteşem tarihin, mavi denizin, lezzetli yemeklerin, özgürlüğün ve şifanın şehri...


İzmir Hakkında Bunları Biliyor muydunuz? 

 • İzmir, efsaneye göre, adını Amazon kraliçesinden alır. 
 • incil'de sözü edilen "Yedi Kilise'den üçü İzmir'dedir. 
 • "Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olan Artemis Tapınağı, İzmir'in Selçuk ilçesindedir. 
 • Parşömen kağıdı, Bergama'da keşfedilmiştir. 
 • Meryem Ana için yapılan ilk kilise Efes'tedir. 
 • Tıbbın sembolü yılan figürü. Bergama'dan çıkmıştır. 
 • ilk şifa tapınağı (Asklepion) şifa tanrısı Asklepios adına İzmir'de kurulmuştur. 
 • liada ve Odysseus'un yazan Homeros, İzmirlidir.
 • "Bir nehirde iki kez yıkanılmaz" diyerek her şeyin değiştiğini söyleyen ünlü filozof Heraklit (MO 540-480) Efes'te yaşamıştır. 
 • İncil'in dört yazarından biri olan St. John, Selçuk'ta vefat etmiştir. Mezarı da buradadır. 
 • Dünyanın günümüze kadar keşfedilmiş ilk zeytinyağı işliği. Urla'daki Klazomenai antik kentindedir. 
 • Tanrıça Athena adına ilk tapınak, İzmir'de inşa edilmiştir. 
 • Bitkisel tedavi, psikoterapi ve doğal terapi ilk defa İzmir'de kullanılmıştır. 
 • Eski çağın ünlü hekimi Galen (MS 131-210) Bergama'da yaşamıştır. 
 • Filozof ve şair Xenophanes MO 6. yüzyılda Kolofon'da yaşamıştır. 
 • Filozof Anaxagoras (MO 500-428) Klazomenai'de (Urla) yaşamıştır. 
 • Ünlü şarkıcı Dario Moreno İzmir'de yaşamıştır. 
 • Türkiye'de tiyatrosu olan ilk ve tek köy Bademler'dir. 
 • 200 bin kitapla Asya'nın ilk kütüphanesi İzmir'de kurulmuştur. 
 • Bilinen en eski köprü (MO 850) İzmir yakıntarındaki Meles Çayı üzerine inşa edilmiştir.
 • 1931 yılından bu yana her yıl ağustos ayında düzenlenen "İzmir Enternasyonal Fuarı" Türkiye'nin en eski geleneksel fuarıdır. 
 • İzmir, yedi üniversiteye ve dört teknoparka sahiptir. 

Plaka Kodu: 35
Alan Kodu: ( 0 232 )
Nüfusu(2018): 4,283,072
Yüzölçümü: 12,007 km2

İzmir Hakkında Kısa Bilgi; İzmir Türkiye’nin 3′üncü büyük metropol kenti ve önemli bir liman ve fuar merkezidir. Şehrin batı kıyısı deniz ile birlikte çeşme yarım adasına uzanır.İzmir, Türkiye’nin en büyük 2′inci Limanını barındırır. Şehir 9 tane Üniversite barındırmasından eğitim yönünden’de Türkiye’de tercih edilen şehirler arasında 3′üncü sıradadır.

İzmir'in İlçeleri

İzmir’in 30 ilçesi bulunmaktadır. Aliağa, Balçova, Bayındır, Bayraklı, Bergama, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli Dikili, Foça, Gaziemir, Güzelbahçe, Karaburun, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Kınık, Kiraz, Konak, Menemen, Menderes, Ödemiş, Narlıdere, Selçuk, Seferihisar, Tire, Urla ve Torbalı İzmir’in ilçeleridir.

İzmir'in Coğrafi Konumu ve İklimi

İzmir Türkiye’nin nüfusu yoğun 3. ilidir. Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. İzmir’in doğusunda Manisa, güneyinde Aydın, kuzeyinde Balıkesir ve batısında Ege Adaları bulunmaktadır. İzmir’de Akdeniz iklimi hakimdir. Kış mevsimi ılık ve yağışlı ve yaz mevsimi ise kurak ve sıcak geçmektedir.

İzmir'in Ekonomisi


İzmir Türkiye’nin büyükşehirlerinden biridir. Ekonomisi çok yönlüdür. Sanayi, turizm ve tarım İzmir ekonomisinin kaynağıdır. Sanayi İzmir için önemlidir. Türkiye’nin imalat sanayisi yapan 3. ilidir. İzmir limanı ekonomi için önemlidir. Ülkemizin en önemli ihracat limanı İzmir’de bulunmaktadır. İzmir limanı Türkiye’ye önemli bir şekilde katkı sağlamaktadır.


Tarım yapılan iller arasındadır. Önemli tarım merkezi olduğu belirtilmektedir.Tarımda önemli derecede çeşitli ürün yetiştirilmektedir. Meyvecilik ve sebzecilik ön plandadır.


Turizm İzmir ekonomisi için oldukça önemlidir. Tarihi eserleri, doğa güzellikleri, iklim koşulları ve coğrafi konumu sebebiyle turizme açık bir şehirdir. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak şehri olan İzmir, turizm açısından Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır.


İzmir'in Tarihi

İzmir tarihi neredeyse M.Ö 3000 senesine kadar uzanmaktadır.  İzmir’in il adı Smyrna olarak bilinmektedir. Araştırmalara göre ilk yerleşenler Hititlerdir. Hititler, yıkılınca yerine İyonyalılar hüküm sürmüştür. Perslerin işgaline uğramıştır. Daha sonra Makedonya Kralı İskender bölgeyi işgal etmiştir. İskender’in ölümü ile İzmir Bergama Krallığının hakimiyetine girmiştir. 1076 yılında I. Süleyman Şah tarafından İzmir fethedilmiştir.


1086 yılında ise Türk komutanı Çaka Bey, hakimiyetine girmiştir. Çaka Bey’in öldürülmesi ile Bizans İzmir’i tekrar geri almıştır. Sultan Yıldırım Beyazıt döneminden İzmir Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci Dünya Savaşında sonra Yunanistan İzmir’i işgal etmiştir. 9 Eylül 1922 yılında ise Türk Ordusu İzmir’i tekrar vatan toprağına katmıştır.

 

İzmir'in El Sanatları

İzmir’ de el sanatları özenle yapılmaktadır. İğne oyacılığı, tekstil, nazar boncuğu, keçecilik, ipek dokumacılığı, çömlekçilik, nalıncılık, bakır işlemeciliği, sedef işçiliği ve beledi dokuması İzmir’in en önemli el sanatlarıdır. Sadece sanat olarak kalmayan bu eserler, geçim kaynağı olarak da değerlendirilmektedir.

Farklı taşlardan ve renklerden oluşan taşlar işlenerek nazar boncukları yapılmaktadır. Nalın İzmir’in ilçesi olan Tire’ye özgü bir sanattır. Geçmişte kullanılan nalınlar günümüze kadar ulaşmıştır. Kadınların ayaklarında çok fazla görmesek de dekor ve hediyelik eşya olarak satın alınmaktadır.


Sedef işçiliği ve bakır işçiliği de oldukça önemlidir. Bakır eşyaların üzerine işlenen motifler mükemmel bir görünüme sahiptir. Sedef genellikle kadınları süslemek amaçlı takı olarak yapılmaktadır. Fakat saz gibi enstürmanların üzerine işlenen sedef önemli bir yere sahiptir. İzmir’in bir diğer önemli el sanatlarından beledi dokumasıdır.

Tire ilçesine ait beledi dokuması, ipek ipliklerle beledi dokuması tezgahlarında işlenmektedir. Tarihte Osmanlı padişahlarının kaftanlarını, çeyiz sandıklarını süslemekteydi.
 

İzmir'in Festivalleri

İzmir’ de sürekli yapılan festivaller bulunmaktadır. Uluslararası İzmir Sanat Festivali, İzmir Avrupa Caz Festivali, Uluslararası Foça Festivali, Uluslararası İzmir Kukla Günleri, Uluslararası İzmir Festivali, Çiçek Festivali, Kültür Sanat Bilim Düşünce ve Emek Festivali ve Gaziemir Ulusal Ve Uluslararası Çocuk Festivali gibi birçok geleneksel festivaller düzenlenmektedir.

İzmir'in Gezilip Görülmesi Gereken Yerleri

İzmir Etnografya Müzesi

1831 yılında inşa edilen bina Neo Klasik tarza sahiptir. İzmir Etnografya Müzesi’nde Türk el sanatlarına ait eserler bulunmaktadır. İğne oyaları, halıcılık ve kilimcilik gibi eserler sergilenmektedir.

Tarih ve Sanat Müzesi

Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir merkezde yer almaktadır. Müze taş eserler, seramikler ve kıymetli eserler olarak 3 bölümden oluşmaktadır. Arkaik, Helenistik, Klasik, Roma ve Bizans dönemine ait eserler sergilenmektedir.


İzmir Bayındır Termal Turizm Merkezi

Bayındır Termal Turizm Merkezi, İzmir merkeze 80 kilometre uzaklıktadır. Bu bölge turizm merkezi olarak ilan edilmiştir. Bayındır 38 köy ve 3 beldeden oluşmaktadır. Aynı zamanda bu bölgeden birçok kaplıca bulunmaktadır. Termal bir bölge olarak nitelendirilmektedir. Bayındır ilçesinde Ergenli Köyü, Kaplıcaları, Dereköy Kaplıcası ve Fatma Hanım Kaplıcası bulunmaktadır.


Buca Göleti

İzmir’in Buca ilçesinde yer alan Buca Göleti, insanların keyifli vakit geçirdiği bir yerdir. 1988 yılında yapılan gölün çevresinde restoranlar bulunmaktadır.


Hamza Rüstem Fotoğraf Evi

Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, Karşıyaka yer almaktadır. İzmir’in en eski fotoğraf stüdyosu Hamza Rüstem Fotoğrafhanesi olmaktadır. Bu stüdyoya ait arşivler ve fotoğraflar sergilenmektedir.


Larissa Antik Kenti

Larissa Antik Kenti, Menemen ilçesinin Buruncuk köyü yakınlarında bulunmaktadır. Bu kent 12 Aiolis kentinden biridir. 1902 yılında yapılan kaz çalışmaları sonucunda pişmiş toprak ve seramik eserler bulunmuştur.


Metropolis Antik Kenti

Metropolis Antik Kenti, İzmir’e bağlı Torbalı ilçesinde bulunmaktadır. Kent güzelliği ile kendini gösteren bir yapıdadır. Kentte Ana Tanrıça olarak kabul edilen Meter Gallesia’nın tapınağı mağara içinde bulunmaktadır. Mağarada yapılan kazı çalışmaları sonucunda Ana Tanrıça Heykeli, kandiller ve çömlekler bulunmuştur.


İzmir Kuş Cenneti

İzmir Kuş Cenneti, Çiğli’de yer almaktadır. Bu kuş cennetin 220 kuş türü bulunmaktadır. Aynı zamanda kuş gözlem kuleleri de bulunmaktadır. Doğa ile iç içe muhteşem güzelliğe sahip bir mekandır.

İzmir'in Meşhur Lezzetleri


İzmir, yöresel yemekleri, kahvaltı sofraları ve deniz ürünlerinden yapılan yemekleri oldukça lezzetli ve zengindir. İşte, güzel İzmir'in meşhur lezzetlerini sizler için derledik. Sizlerde İzmir'e gittiğinizde bu güzel yiyecekleri yemeden dönmeyin...

"İzmir'in en meşhur lezzetleri" arasında genellikle balık türleri yer almaktadır. Bu durumun oluşmasında İzmir'in kıyı kesimine sahip bir il olması tetiklemektedir. Peki, İzmir'e gitmek isteyen vatandaşlar İzmir'de hangi yiyecekleri tercih edebilirler. İzmir'in en meşhur lezzetleri hangileridir? İzmir'e gittiğinizde kesinlikle tatmanız gereken lezzetleri aşağıda sizler için derledik. İşte, İzmir'in en güzel ve en ünlü yiyecekleri...

 
Boyoz
Boyoz, İzmir’e özgü bir lezzettir. Genellikle sabah kahvaltılarında tüketilen bir hamur işidir. Boyozun yanında mutlaka yumurta eşlik etmektedir. Boyoz İzmir’in kahvaltı tarzını yansıtmaktadır. Sabah kahvaltısında boyoz, haşlanmış yumurta ve çay İzmirlilerin vazgeçilmezidir. İzmir’e yolunuz düşerse sabahın erken saatlerinde boyozu kahvaltı sofralarında tadınız ya da deniz kenarında bulunan boyoz satıcılarından alıp keyifle yiyebilirsiniz.
 
Kumru
İzmir’e özgü sandviç çeşididir. Kumrunun sandviç ekmeği kumru kuşuna benzetildiği için kumru adı verilmiştir. Kumrunun içinde sucuk, salam, kaşar peynir, domates, biber, tulum peyniri, mayonez ve ketçap bulunmaktadır. Kumru ekmeği bol susamlıdır. Fırınlarda günlük olarak pişirilmektedir. İsteğe göre kumruyu içinde malzemesiz olarak da alıp tüketebilirsiniz.
 
Lokma
Lokma, İzmir’in yöresel tatlısıdır. Hamurdan yapılan bu tatlı kızartılır ve daha sonra bolca şerbetlenir. Sadece İzmir’de değil tüm Türkiye’ de İzmir lokması meşhurdur. İzmir lokması lezzetli bir tatlıdır.

İzmir Köftesi
İzmir Köftesi, bildiğimiz köftelerde farklı şekilde yapılmaktadır. Kıyma ve baharatlar harmanlanır ve köfte yağa kızartılır. Daha sonra çeşitli sebzeler ile fırın tepsisine dizilir ve fırında pişirilir. Özel olarak bir sos hazırlanır ve üzerine dökülür. Fırından çıkan köfteler sıcak servis edilir.

Sura
Sura İzmir’in et yemeğidir. Kuzu kaburgası ile yapılmaktadır. Sura kurban bayramında kurban etinin kemiklerinden yapılmaktadır. Baharatlı bir iç pilav hazırlanır ve içine doldurulur ve bakır tencerede pişirilir. Daha sonra ise özel bir sos dökülerek fırında kızartılır.

Şevketi Bostan
Şevketi Bostan bir çeşit bitkidir. Şevketi Bostan farklı çeşitlerde yapılmaktadır. Sulu bir yemek olarak kuzu eti ile düdüklü de pişirilmektedir. Aynı zamanda da haşlanarak ya da kavurularak pişirilmektedir. İzmir’de yöresel bir lezzet olan Şevketi Bostan sebze yemeği olarak sürekli tüketilmektedir.

İzmir Tulumu
İzmir tulumu, İzmir’in Bergama ilçesine özgü bir peynir çeşididir. İzmir tulum peyniri sadece koyun sütünden yapılmaktadır. Diğer bir adı ise çoban peyniridir.

Kuşkonmaz Kavurması
Kuşkonmaz yeşil bir sebzedir. Çeşitli yemekleri de yapılmaktadır. İzmir kuşkonmazı oldukça meşhurdur. Sabah kahvaltıları ve yemeklerde tüketilmektedir. Baharatlarla harmanlanıp kavurulmaktadır.

Kirde Kebabı
Kirde Kebabı, İzmir yöresine ait bir lezzettir. Fakat İzmir’e Osmanlı Saray Mutfağından kalan bir yemektir. Dana eti ile yapılan kebap krep olarak tabir edilen hamurların arasında baharatlı ve üzeri yoğurtlu olarak servis edilmektedir.

Asma Yaprağında Barbunya
İzmir’de deniz ürünleri sıklıkla ve çeşitli şekillerde pişirilmekte ve tüketilmektedir. Özellikle en meşhur deniz ürünü Asma Yaprağında Barbunyadır. Barbunyalar özel bir sosa bulanır ve daha sonra asma yaprağına sarılıp fırında tepsisinde pişirilir. Farklı bir görünümü ve tadı vardır.

 

Yorumlar (3)
Jokerrr 2 yıl önce
Güzel site odevimi bu sitede yap dim
aleyna 8 ay önce
bencede güzel bende ödevimi burdan yaptım
ayşe 4 ay önce
izmir in aslındaher yeri meşur
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Kaç Yaşındasınız ?
Namaz Vakti 03 Temmuz 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 29 60
2. Trabzonspor 29 58
3. Sivasspor 29 53
4. Galatasaray 29 52
5. Beşiktaş 29 50
6. Fenerbahçe 29 46
7. Alanyaspor 29 45
8. Göztepe 29 38
9. Antalyaspor 29 37
10. Gaziantep FK 29 35
11. Kasımpaşa 29 35
12. Denizlispor 29 32
13. Gençlerbirliği 29 31
14. Çaykur Rizespor 29 29
15. Malatyaspor 29 28
16. Kayserispor 29 28
17. Konyaspor 29 27
18. Ankaragücü 29 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 31 57
2. Adana Demirspor 31 54
3. Erzurum BB 31 53
4. Bursaspor 31 52
5. Akhisar Bld.Spor 31 51
6. Fatih Karagümrük 31 50
7. Altay 31 50
8. Ümraniye 31 44
9. Keçiörengücü 31 44
10. Giresunspor 31 44
11. Menemen Belediyespor 31 39
12. Balıkesirspor 31 35
13. İstanbulspor 31 34
14. Altınordu 31 33
15. Boluspor 31 30
16. Osmanlıspor 31 24
17. Adanaspor 31 21
18. Eskişehirspor 31 12
Takımlar O P
1. Liverpool 32 86
2. Man City 32 66
3. Leicester City 32 55
4. Chelsea 32 54
5. M. United 32 52
6. Wolverhampton 32 52
7. Sheffield United 32 47
8. Arsenal 32 46
9. Tottenham 32 45
10. Burnley 32 45
11. Everton 32 44
12. Crystal Palace 32 42
13. Newcastle 32 42
14. Southampton 32 40
15. Brighton 32 33
16. West Ham 32 30
17. Watford 32 28
18. Aston Villa 32 27
19. Bournemouth 32 27
20. Norwich City 32 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 33 74
2. Barcelona 33 70
3. Atletico Madrid 33 59
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 33 54
6. Getafe 33 52
7. Real Sociedad 33 50
8. Athletic Bilbao 33 48
9. Granada 33 46
10. Valencia 33 46
11. Osasuna 33 44
12. Levante 33 42
13. Real Betis 33 37
14. Real Valladolid 33 36
15. Deportivo Alaves 33 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 33 34
18. Mallorca 33 29
19. Leganés 33 25
20. Espanyol 33 24
escort izmir izmir escort bayan izmir escort escort antalya anal porno porno izle