Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?

Gıda boyaları, gıdaya yapay renk vererek görünümünü iyileştirmek için geliştirilen kimyasal maddelerdir. İnsanlar yüzyıllardır gıdalara renklendirici maddeler eklediler, ancak ilk yapay gıda boyaları 1856'da kömür katranından yapılmıştır.

Sağlık 03.02.2020, 15:15 11.02.2020, 15:50
947
Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?


Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?

Yapay gıda boyaları, şeker, sporcu içecekleri ve fırınlanmış ürünlerin parlak renklerinden sorumludur.

Hatta bazı turşu markalarında, füme somon ve salata soslarında ve ilaçlarda bile kullanılırlar.

Aslında, yapay gıda boyası tüketimi son 50 yılda % 500 arttı ve çocuklar en yüksek tüketicilerdir.

Yapay boyaların çocuklarda hiperaktivite, kanser ve alerjiler gibi ciddi yan etkilere neden olduğu iddialarından da söz edilmektedir.

Konu oldukça tartışmalı ve yapay gıda boyalarının güvenliği hakkında birçok çelişkili görüş var. Bu makalenin amacı gerçeği kurgudan ayırmaktadır.

Gıda Boyaları Nedir?

Gıda boyaları, gıdaya yapay renk vererek görünümünü iyileştirmek için geliştirilen kimyasal maddelerdir.

İnsanlar yüzyıllardır gıdalara renklendirici maddeler eklediler, ancak ilk yapay gıda boyaları 1856'da kömür katranından yapılmıştır.

Günümüzde gıda boyaları petrolden yapılır.

Yıllar geçtikçe, yüzlerce yapay gıda boyası geliştirildi, ancak bunların çoğunun o zamandan beri toksik olduğu bulundu. Gıdalarda hala kullanılan bir avuç yapay boya var.

Gıda üreticileri genellikle beta karoten ve pancar özü gibi doğal gıda renklendiricilerine göre yapay gıda boyalarını tercih ederler çünkü daha canlı bir renk üretir.

Bununla birlikte, yapay gıda boyalarının güvenliği ile ilgili biraz tartışmaya açıktır. Halihazırda gıdalarda kullanılan yapay boyaların tümü, hayvan çalışmalarında toksisite testinden geçmiştir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi düzenleyici kurumlar, boyaların önemli sağlık riskleri oluşturmadığı sonucuna varmışlardır.

Herkes bu sonuca katılmıyor. İlginç bir şekilde, bazı gıda boyaları bir ülkede güvenli kabul edilirken, ancak başka bir ülkede insan tüketimine yasaklanır ve güvenliğini değerlendirme konusunda son derece kafa karıştırıcı hale getirilir.

Günümüzde Gıdalarda Halen Kullanılan Yapay Boyalar


Aşağıdaki gıda boyaları hem EFSA hem de FDA tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

1 ) Kırmızı No. 3 (Eritrosin): Şeker, meybuz ve kek dekorasyon jellerinde yaygın olarak kullanılan kiraz kırmızısı bir renklendirici.
2 ) Kırmızı No. 40 (Allura Kırmızı): Spor içeceklerinde, şekerlemelerde, çeşnilerde ve tahıllarda kullanılan koyu kırmızı bir boyadır .
3 ) Sarı No. 5 (Tartrazine): Şeker, meşrubat, cips, patlamış mısır ve tahıllarda bulunan limon sarısı bir boya.
4 ) Sarı No.6 (Gün Batımı Sarı): Şeker, soslar, fırınlanmış ürünler ve korunmuş meyvelerde kullanılan turuncu-sarı bir boya.
5 ) Mavi No.1 (Parlak Mavi): Dondurma, konserve bezelye, paketlenmiş çorbalar, çubuklu dondurmalar ve buzlanmalarda kullanılan yeşilimsi mavi bir boya.
6 ) Mavi No.2 (Indigo Carmine): Şeker, dondurma, tahıl ve atıştırmalıklarda bulunan kraliyet mavisi bir boya.
En popüler gıda boyaları Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6'dır. Bu üçü, ABD'de kullanılan tüm gıda boyasının % 90'ını oluşturur.

Bazı ülkelerde onaylanmış boyalar, bazılarında ise yasaklanmıştır. Hızlı Yeşil olarak da bilinen Yeşil No.3, FDA tarafından onaylanmıştır ancak Avrupa'da yasaklanmıştır.

Quinoline Yellow, Carmoisine ve Ponceau, AB'de izin verilen ancak ABD'de yasaklanan gıda renklendirmelerine örnektir.

Gıda Boyaları Hassas Çocuklarda Hiperaktiviteye Neden Olabilir


1973'te bir çocuk alerjisti, çocuklarda hiperaktivite ve öğrenme sorunlarının yapay gıda renklendiricileri ve gıdalardaki koruyuculardan kaynaklandığını iddia etti.

O zaman, iddiasını destekleyecek çok az bilim vardı, ancak birçok ebeveyn felsefesini benimsedi.

Doktor dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi için bir eliminasyon diyeti başlattı. Diyet, diğer bazı yapay maddelerle birlikte tüm yapay gıda renklendirmelerini ortadan kaldırır.

1978'de yayınlanan en eski çalışmalardan biri, bir doz yapay gıda boyası verildiğinde çocukların davranışlarında hiçbir değişiklik bulamadı.

O zamandan beri, çeşitli çalışmalar yapay gıda boyaları ve çocuklarda hiperaktivite arasında küçük ama önemli bir ilişki bulmuştur.

Bir klinik çalışma, suni gıda boyalarının diyetten çıkarılmasının yanı sıra sodyum benzoat adı verilen bir koruyucunun hiperaktif semptomları önemli ölçüde azalttığını buldu.

Küçük bir çalışma, DEHB olan çocukların% 73'ünün yapay gıda boyaları ve koruyucular ortadan kaldırıldığında semptomlarda azalma gösterdiğini bulmuştur.

Başka bir çalışma, gıda boyalarının sodyum benzoat ile birlikte, hem 3 yaşında hem de 8- ve 9 yaşında bir grupta hiperaktiviteyi arttırdığını bulmuştur.

Bununla birlikte, bu çalışma katılımcıları bir bileşen karışımı aldığından, hiperaktiviteye neyin neden olduğunu belirlemek zordur.

Sarı 5 olarak da bilinen tartrazin, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon ve uyku güçlüğü gibi davranış değişiklikleri ile ilişkilendirilmiştir.

Dahası, 15 çalışmanın 2004 analizi, yapay gıda boyalarının çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığı sonucuna vardı.

Yine de, tüm çocukların gıda boyalarına aynı şekilde tepki göstermediği görülmektedir. Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, gıda boyalarının bir çocuğu nasıl etkilediğini belirleyen genetik bir bileşen buldular.

DEHB olan ve olmayan çocuklarda gıda boyalarından gelen etkiler gözlenirken, bazı çocuklar boyalara diğerlerinden çok daha duyarlı görünmektedir.

Buna rağmen, hem FDA hem de EFSA, suni gıda boyalarının güvensiz olduğu sonucuna varmak için yeterli kanıt olmadığını belirtmiştir.

Düzenleyici kurumları, bir maddenin zararlı olduğu kanıtlanana kadar güvenli olduğu öncülünde çalışır. Bununla birlikte, bazı endişeleri dile getirmek için kesinlikle yeterli kanıt vardır.

İlginç bir şekilde, 2009 yılında İngiliz hükümeti gıda üreticilerini gıdaları renklendirmek için alternatif maddeler bulmaya teşvik etmeye başladı. 2010 itibariyle, İngiltere'de yapay gıda boyaları içeren herhangi bir gıda etiketinde bir uyarı yapılması gerekmektedir.

Gıda Boyaları Alerjiye Neden Olur mu?


Bazı yapay gıda boyaları alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Birçok çalışmada tartrazin olarak da bilinen Sarı 5'in kurdeşen ve astım semptomlarına neden olduğu gösterilmiştir.

Kronik kovanları veya şişlikleri olan kişilerde yapılan bir çalışmada,% 52'si yapay gıda boyalarına alerjik bir reaksiyon gösterdi.

Alerjik reaksiyonların çoğu yaşamı tehdit etmez. Bununla birlikte, bir alerji belirtiniz varsa, suni gıda boyalarını diyetinizden çıkarmak faydalı olabilir.

Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6 en çok tüketilen boyalar arasındadır ve alerjik yanıta neden olma olasılığı en yüksek olanlardır.

SONUÇ:
Bazı yapay gıda boyaları, özellikle Mavi 1, Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Gıda Boyalarından Kaçınmalı mıyız?


Yapay gıda boyaları ile ilgili en fazla iddia, kansere neden olmalarıdır.

Ancak, bu iddiayı destekleyen kanıtlar zayıftır. Şu anda mevcut olan araştırmaya dayanarak, gıda boyalarının tüketilmesinin kansere neden olması olası değildir.

Bazı gıda boyaları bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur, ancak herhangi bir alerji belirtiniz yoksa, bunları diyetinizden çıkarmak için hiçbir neden yoktur.

Bunu destekleyecek en güçlü bilime sahip gıda boyaları hakkındaki iddia, gıda boyaları ve çocuklarda hiperaktivite arasındaki bağlantıdır.

Bazı çalışmalar, gıda boyalarının DEHB olan ve olmayan çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığını bulmuştur, ancak bazı çocuklar diğerlerinden daha duyarlı görünmektedir.

Çocuğunuzun hiperaktif veya agresif davranışı varsa, suni gıda boyalarını diyetlerinden çıkarmak faydalı olabilir.

Boyarmaddelerin gıdalarda kullanılmasının nedeni, gıdanın daha çekici görünmesini sağlamaktır. Gıda boyalarının besleyici bir yararı kesinlikle yoktur.

Bununla birlikte, herkesin yapay gıda boyalarından kaçınması gerektiğini destekleyen yeterli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, her zaman sağlıklı yemeye yardımcı olur. Gıda boyalarının en büyük kaynakları sağlık üzerinde başka olumsuz etkileri olan sağlıksız işlenmiş gıdalardır.

İşlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmak ve sağlıklı tüm gıdalara odaklanmak, genel sağlığınızı iyileştirecek ve süreçte yapay gıda boyası alımınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

SONUÇ:
Gıda boyaları çoğu insan için tehlikeli değildir, ancak boya içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmak genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Sağlıklı Bütün Gıdalar Doğal Olarak Boyalar İçermez


Yapay gıda boyalarını diyetinizden çıkarmanın en iyi yolu, işlenmemiş doğal bütün yiyecekleri yemeye odaklanmaktır.

İşlenmiş gıdaların aksine, doğal tüm gıdaların çoğu son derece besleyicidir.

İşte doğal olarak boya içermeyen birkaç gıda:

Süt ve yumurta: Süt, sade yoğurt, peynir, yumurta , süzme peynir.
Et ve kümes hayvanları: Taze, marine edilmemiş tavuk, sığır eti, domuz eti ve balık.
Kabuklu yemişler ve tohumlar: Tatlandırılmamış badem, macadamia fıstığı, kaju fıstığı, ceviz, ceviz, ayçiçeği çekirdeği.
Taze meyve ve sebzeler: Tüm taze meyve ve sebzeler.
Tahıllar: Yulaf, kahverengi pirinç, kinoa, arpa.
Baklagiller: Kara fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, lacivert fasulye, mercimek.
Diyetinizdeki tüm boyalardan kaçınmak istiyorsanız, bir yemek yemeden önce daima etiketi okuyun . Sağlıklı görünen bazı gıdalar yapay gıda boyaları içerebilir.

SONUÇ:
Bütün doğal yiyecekler
in çoğu besleyicidir ve doğal olarak yapay boya içermez.Gıda boyalarının çoğunun insan için tehlikeli olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara ve hassas çocuklarda hiperaktiviteye neden olabilirler.

Bununla birlikte, çoğu gıda boyası, kaçınılması gereken sağlıksız işlenmiş gıdalarda bulunur.

Bunun yerine, doğal olarak boya içermeyen besleyici bütün yiyecekleri yemeye odaklanın.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Kaç Yaşındasınız ?
Namaz Vakti 06 Nisan 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 26 53
2. Başakşehir 26 53
3. Galatasaray 26 50
4. Sivasspor 26 49
5. Beşiktaş 26 44
6. Alanyaspor 26 43
7. Fenerbahçe 26 40
8. Göztepe 26 37
9. Gaziantep FK 26 32
10. Denizlispor 26 31
11. Antalyaspor 26 30
12. Gençlerbirliği 26 28
13. Kasımpaşa 26 26
14. Konyaspor 26 26
15. Malatyaspor 26 25
16. Çaykur Rizespor 26 25
17. Ankaragücü 26 23
18. Kayserispor 26 22
Takımlar O P
1. Hatayspor 28 53
2. Erzurum BB 28 47
3. Bursaspor 28 46
4. Adana Demirspor 28 45
5. Akhisar Bld.Spor 28 45
6. Fatih Karagümrük 28 43
7. Altay 28 43
8. Ümraniye 28 40
9. Giresunspor 27 38
10. Keçiörengücü 28 35
11. Balıkesirspor 28 35
12. Menemen Belediyespor 28 35
13. İstanbulspor 27 33
14. Altınordu 28 31
15. Boluspor 28 25
16. Osmanlıspor 28 24
17. Adanaspor 28 20
18. Eskişehirspor 28 17
Takımlar O P
1. Liverpool 29 82
2. Man City 28 57
3. Leicester City 29 53
4. Chelsea 29 48
5. M. United 29 45
6. Wolverhampton 29 43
7. Sheffield United 28 43
8. Tottenham 29 41
9. Arsenal 28 40
10. Burnley 29 39
11. Crystal Palace 29 39
12. Everton 29 37
13. Newcastle 29 35
14. Southampton 29 34
15. Brighton 29 29
16. West Ham 29 27
17. Watford 29 27
18. Bournemouth 29 27
19. Aston Villa 28 25
20. Norwich City 29 21
Takımlar O P
1. Barcelona 27 58
2. Real Madrid 27 56
3. Sevilla 27 47
4. Real Sociedad 27 46
5. Getafe 27 46
6. Atletico Madrid 27 45
7. Valencia 27 42
8. Villarreal 27 38
9. Granada 27 38
10. Athletic Bilbao 27 37
11. Osasuna 27 34
12. Real Betis 27 33
13. Levante 27 33
14. Deportivo Alaves 27 32
15. Real Valladolid 27 29
16. Eibar 27 27
17. Celta de Vigo 27 26
18. Mallorca 27 25
19. Leganés 27 23
20. Espanyol 27 20