Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?

Gıda boyaları, gıdaya yapay renk vererek görünümünü iyileştirmek için geliştirilen kimyasal maddelerdir. İnsanlar yüzyıllardır gıdalara renklendirici maddeler eklediler, ancak ilk yapay gıda boyaları 1856'da kömür katranından yapılmıştır.

Sağlık 03.02.2020, 15:15 11.02.2020, 15:50
1005
Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?


Gıda Boyaları: Zararlı mı Zararsız mı?

Yapay gıda boyaları, şeker, sporcu içecekleri ve fırınlanmış ürünlerin parlak renklerinden sorumludur.

Hatta bazı turşu markalarında, füme somon ve salata soslarında ve ilaçlarda bile kullanılırlar.

Aslında, yapay gıda boyası tüketimi son 50 yılda % 500 arttı ve çocuklar en yüksek tüketicilerdir.

Yapay boyaların çocuklarda hiperaktivite, kanser ve alerjiler gibi ciddi yan etkilere neden olduğu iddialarından da söz edilmektedir.

Konu oldukça tartışmalı ve yapay gıda boyalarının güvenliği hakkında birçok çelişkili görüş var. Bu makalenin amacı gerçeği kurgudan ayırmaktadır.

Gıda Boyaları Nedir?

Gıda boyaları, gıdaya yapay renk vererek görünümünü iyileştirmek için geliştirilen kimyasal maddelerdir.

İnsanlar yüzyıllardır gıdalara renklendirici maddeler eklediler, ancak ilk yapay gıda boyaları 1856'da kömür katranından yapılmıştır.

Günümüzde gıda boyaları petrolden yapılır.

Yıllar geçtikçe, yüzlerce yapay gıda boyası geliştirildi, ancak bunların çoğunun o zamandan beri toksik olduğu bulundu. Gıdalarda hala kullanılan bir avuç yapay boya var.

Gıda üreticileri genellikle beta karoten ve pancar özü gibi doğal gıda renklendiricilerine göre yapay gıda boyalarını tercih ederler çünkü daha canlı bir renk üretir.

Bununla birlikte, yapay gıda boyalarının güvenliği ile ilgili biraz tartışmaya açıktır. Halihazırda gıdalarda kullanılan yapay boyaların tümü, hayvan çalışmalarında toksisite testinden geçmiştir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) ve Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA) gibi düzenleyici kurumlar, boyaların önemli sağlık riskleri oluşturmadığı sonucuna varmışlardır.

Herkes bu sonuca katılmıyor. İlginç bir şekilde, bazı gıda boyaları bir ülkede güvenli kabul edilirken, ancak başka bir ülkede insan tüketimine yasaklanır ve güvenliğini değerlendirme konusunda son derece kafa karıştırıcı hale getirilir.

Günümüzde Gıdalarda Halen Kullanılan Yapay Boyalar


Aşağıdaki gıda boyaları hem EFSA hem de FDA tarafından kullanılmak üzere onaylanmıştır.

1 ) Kırmızı No. 3 (Eritrosin): Şeker, meybuz ve kek dekorasyon jellerinde yaygın olarak kullanılan kiraz kırmızısı bir renklendirici.
2 ) Kırmızı No. 40 (Allura Kırmızı): Spor içeceklerinde, şekerlemelerde, çeşnilerde ve tahıllarda kullanılan koyu kırmızı bir boyadır .
3 ) Sarı No. 5 (Tartrazine): Şeker, meşrubat, cips, patlamış mısır ve tahıllarda bulunan limon sarısı bir boya.
4 ) Sarı No.6 (Gün Batımı Sarı): Şeker, soslar, fırınlanmış ürünler ve korunmuş meyvelerde kullanılan turuncu-sarı bir boya.
5 ) Mavi No.1 (Parlak Mavi): Dondurma, konserve bezelye, paketlenmiş çorbalar, çubuklu dondurmalar ve buzlanmalarda kullanılan yeşilimsi mavi bir boya.
6 ) Mavi No.2 (Indigo Carmine): Şeker, dondurma, tahıl ve atıştırmalıklarda bulunan kraliyet mavisi bir boya.
En popüler gıda boyaları Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6'dır. Bu üçü, ABD'de kullanılan tüm gıda boyasının % 90'ını oluşturur.

Bazı ülkelerde onaylanmış boyalar, bazılarında ise yasaklanmıştır. Hızlı Yeşil olarak da bilinen Yeşil No.3, FDA tarafından onaylanmıştır ancak Avrupa'da yasaklanmıştır.

Quinoline Yellow, Carmoisine ve Ponceau, AB'de izin verilen ancak ABD'de yasaklanan gıda renklendirmelerine örnektir.

Gıda Boyaları Hassas Çocuklarda Hiperaktiviteye Neden Olabilir


1973'te bir çocuk alerjisti, çocuklarda hiperaktivite ve öğrenme sorunlarının yapay gıda renklendiricileri ve gıdalardaki koruyuculardan kaynaklandığını iddia etti.

O zaman, iddiasını destekleyecek çok az bilim vardı, ancak birçok ebeveyn felsefesini benimsedi.

Doktor dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tedavisi için bir eliminasyon diyeti başlattı. Diyet, diğer bazı yapay maddelerle birlikte tüm yapay gıda renklendirmelerini ortadan kaldırır.

1978'de yayınlanan en eski çalışmalardan biri, bir doz yapay gıda boyası verildiğinde çocukların davranışlarında hiçbir değişiklik bulamadı.

O zamandan beri, çeşitli çalışmalar yapay gıda boyaları ve çocuklarda hiperaktivite arasında küçük ama önemli bir ilişki bulmuştur.

Bir klinik çalışma, suni gıda boyalarının diyetten çıkarılmasının yanı sıra sodyum benzoat adı verilen bir koruyucunun hiperaktif semptomları önemli ölçüde azalttığını buldu.

Küçük bir çalışma, DEHB olan çocukların% 73'ünün yapay gıda boyaları ve koruyucular ortadan kaldırıldığında semptomlarda azalma gösterdiğini bulmuştur.

Başka bir çalışma, gıda boyalarının sodyum benzoat ile birlikte, hem 3 yaşında hem de 8- ve 9 yaşında bir grupta hiperaktiviteyi arttırdığını bulmuştur.

Bununla birlikte, bu çalışma katılımcıları bir bileşen karışımı aldığından, hiperaktiviteye neyin neden olduğunu belirlemek zordur.

Sarı 5 olarak da bilinen tartrazin, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon ve uyku güçlüğü gibi davranış değişiklikleri ile ilişkilendirilmiştir.

Dahası, 15 çalışmanın 2004 analizi, yapay gıda boyalarının çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığı sonucuna vardı.

Yine de, tüm çocukların gıda boyalarına aynı şekilde tepki göstermediği görülmektedir. Southampton Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, gıda boyalarının bir çocuğu nasıl etkilediğini belirleyen genetik bir bileşen buldular.

DEHB olan ve olmayan çocuklarda gıda boyalarından gelen etkiler gözlenirken, bazı çocuklar boyalara diğerlerinden çok daha duyarlı görünmektedir.

Buna rağmen, hem FDA hem de EFSA, suni gıda boyalarının güvensiz olduğu sonucuna varmak için yeterli kanıt olmadığını belirtmiştir.

Düzenleyici kurumları, bir maddenin zararlı olduğu kanıtlanana kadar güvenli olduğu öncülünde çalışır. Bununla birlikte, bazı endişeleri dile getirmek için kesinlikle yeterli kanıt vardır.

İlginç bir şekilde, 2009 yılında İngiliz hükümeti gıda üreticilerini gıdaları renklendirmek için alternatif maddeler bulmaya teşvik etmeye başladı. 2010 itibariyle, İngiltere'de yapay gıda boyaları içeren herhangi bir gıda etiketinde bir uyarı yapılması gerekmektedir.

Gıda Boyaları Alerjiye Neden Olur mu?


Bazı yapay gıda boyaları alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Birçok çalışmada tartrazin olarak da bilinen Sarı 5'in kurdeşen ve astım semptomlarına neden olduğu gösterilmiştir.

Kronik kovanları veya şişlikleri olan kişilerde yapılan bir çalışmada,% 52'si yapay gıda boyalarına alerjik bir reaksiyon gösterdi.

Alerjik reaksiyonların çoğu yaşamı tehdit etmez. Bununla birlikte, bir alerji belirtiniz varsa, suni gıda boyalarını diyetinizden çıkarmak faydalı olabilir.

Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6 en çok tüketilen boyalar arasındadır ve alerjik yanıta neden olma olasılığı en yüksek olanlardır.

SONUÇ:
Bazı yapay gıda boyaları, özellikle Mavi 1, Kırmızı 40, Sarı 5 ve Sarı 6, hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Gıda Boyalarından Kaçınmalı mıyız?


Yapay gıda boyaları ile ilgili en fazla iddia, kansere neden olmalarıdır.

Ancak, bu iddiayı destekleyen kanıtlar zayıftır. Şu anda mevcut olan araştırmaya dayanarak, gıda boyalarının tüketilmesinin kansere neden olması olası değildir.

Bazı gıda boyaları bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olur, ancak herhangi bir alerji belirtiniz yoksa, bunları diyetinizden çıkarmak için hiçbir neden yoktur.

Bunu destekleyecek en güçlü bilime sahip gıda boyaları hakkındaki iddia, gıda boyaları ve çocuklarda hiperaktivite arasındaki bağlantıdır.

Bazı çalışmalar, gıda boyalarının DEHB olan ve olmayan çocuklarda hiperaktiviteyi arttırdığını bulmuştur, ancak bazı çocuklar diğerlerinden daha duyarlı görünmektedir.

Çocuğunuzun hiperaktif veya agresif davranışı varsa, suni gıda boyalarını diyetlerinden çıkarmak faydalı olabilir.

Boyarmaddelerin gıdalarda kullanılmasının nedeni, gıdanın daha çekici görünmesini sağlamaktır. Gıda boyalarının besleyici bir yararı kesinlikle yoktur.

Bununla birlikte, herkesin yapay gıda boyalarından kaçınması gerektiğini destekleyen yeterli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, her zaman sağlıklı yemeye yardımcı olur. Gıda boyalarının en büyük kaynakları sağlık üzerinde başka olumsuz etkileri olan sağlıksız işlenmiş gıdalardır.

İşlenmiş gıdaları diyetinizden çıkarmak ve sağlıklı tüm gıdalara odaklanmak, genel sağlığınızı iyileştirecek ve süreçte yapay gıda boyası alımınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

SONUÇ:
Gıda boyaları çoğu insan için tehlikeli değildir, ancak boya içeren işlenmiş gıdalardan kaçınmak genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Sağlıklı Bütün Gıdalar Doğal Olarak Boyalar İçermez


Yapay gıda boyalarını diyetinizden çıkarmanın en iyi yolu, işlenmemiş doğal bütün yiyecekleri yemeye odaklanmaktır.

İşlenmiş gıdaların aksine, doğal tüm gıdaların çoğu son derece besleyicidir.

İşte doğal olarak boya içermeyen birkaç gıda:

Süt ve yumurta: Süt, sade yoğurt, peynir, yumurta , süzme peynir.
Et ve kümes hayvanları: Taze, marine edilmemiş tavuk, sığır eti, domuz eti ve balık.
Kabuklu yemişler ve tohumlar: Tatlandırılmamış badem, macadamia fıstığı, kaju fıstığı, ceviz, ceviz, ayçiçeği çekirdeği.
Taze meyve ve sebzeler: Tüm taze meyve ve sebzeler.
Tahıllar: Yulaf, kahverengi pirinç, kinoa, arpa.
Baklagiller: Kara fasulye, barbunya fasulyesi, nohut, lacivert fasulye, mercimek.
Diyetinizdeki tüm boyalardan kaçınmak istiyorsanız, bir yemek yemeden önce daima etiketi okuyun . Sağlıklı görünen bazı gıdalar yapay gıda boyaları içerebilir.

SONUÇ:
Bütün doğal yiyecekler
in çoğu besleyicidir ve doğal olarak yapay boya içermez.Gıda boyalarının çoğunun insan için tehlikeli olduğuna dair kesin bir kanıt yoktur.

Bununla birlikte, bazı insanlarda alerjik reaksiyonlara ve hassas çocuklarda hiperaktiviteye neden olabilirler.

Bununla birlikte, çoğu gıda boyası, kaçınılması gereken sağlıksız işlenmiş gıdalarda bulunur.

Bunun yerine, doğal olarak boya içermeyen besleyici bütün yiyecekleri yemeye odaklanın.

Yorumlar (0)
11°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kaç Yaşındasınız ?
Kaç Yaşındasınız ?
Namaz Vakti 25 Kasım 2020
İmsak 06:26
Güneş 07:56
Öğle 12:56
İkindi 15:24
Akşam 17:46
Yatsı 19:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 20
2. Fenerbahçe 9 20
3. Galatasaray 9 17
4. Gaziantep FK 9 14
5. Karagümrük 9 13
6. Başakşehir 9 13
7. Beşiktaş 8 13
8. Konyaspor 8 12
9. Rizespor 8 12
10. Kasımpaşa 9 12
11. Hatayspor 7 12
12. Göztepe 8 11
13. Malatyaspor 8 11
14. Sivasspor 8 9
15. Trabzonspor 9 9
16. Antalyaspor 9 9
17. Erzurumspor 8 8
18. Kayserispor 8 7
19. Gençlerbirliği 8 5
20. Denizlispor 8 5
21. Ankaragücü 7 2
Takımlar O P
1. Altınordu 10 20
2. Adana Demirspor 9 18
3. Ankara Keçiörengücü 10 18
4. Tuzlaspor 9 18
5. İstanbulspor 9 17
6. Samsunspor 10 17
7. Giresunspor 9 15
8. Bursaspor 10 14
9. Balıkesirspor 10 14
10. Altay 8 13
11. Akhisar Bld.Spor 10 13
12. Adanaspor 9 12
13. Ümraniye 10 10
14. Bandırmaspor 10 8
15. Boluspor 10 7
16. Menemen Belediyespor 8 6
17. Ankaraspor 9 5
18. Eskişehirspor 10 1
Takımlar O P
1. Tottenham 9 20
2. Liverpool 9 20
3. Chelsea 9 18
4. Leicester City 9 18
5. Southampton 8 16
6. Everton 9 16
7. Aston Villa 8 15
8. West Ham 9 14
9. M. United 8 13
10. Crystal Palace 9 13
11. Arsenal 9 13
12. Wolverhampton 8 13
13. Man City 8 12
14. Leeds United 9 11
15. Newcastle 9 11
16. Brighton 9 9
17. Burnley 8 5
18. Fulham 9 4
19. West Bromwich 9 3
20. Sheffield United 9 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 23
2. Atletico Madrid 8 20
3. Villarreal 10 19
4. Real Madrid 9 17
5. Cádiz 10 14
6. Granada 9 14
7. Sevilla 8 13
8. Valencia 10 12
9. Elche 8 12
10. Getafe 9 12
11. Real Betis 9 12
12. Barcelona 8 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 10 10
15. Eibar 10 10
16. Athletic Bilbao 8 9
17. Real Valladolid 10 9
18. Levante 9 7
19. Huesca 10 7
20. Celta de Vigo 10 7
escort izmir izmir escort bayan izmir escort escort antalya anal porno porno izle beğeni hilesi twitter beğeni satın al