İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?

Tüketicileri online alışverişten alıkoyan önemli sebeplerden birinin ürünleri fiziki olarak görmeden, dokunmadan, denemeden almak zorunda olmasıdır.

Teknoloji 23.03.2020, 13:15 24.03.2020, 17:11
1030
İnternetten Alışveriş Yapmak Güvenli mi?


Türkiye’deki e-ticaret sektörü henüz gelişme dönemindeyken hala e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmayı deneyimlememiş birçok internet kullanıcısı ve tüketici var. Her ne kadar son yıllarda e-ticaret kullanıcısı sayısı artsa da birçok tüketicinin online alışverişten uzak durmayı seçtiğini görüyoruz.

Tüketicilerin e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmamalarının ilk sebeplerinden biri ise internetten alışverişe duydukları güven eksikliği. Dokunarak, deneyerek, pazarlık ederek alışveriş yapma geleneğine sahip Türk tüketicilerin birçoğuna internet üzerinden ihtiyaç duydukları ürünleri almak korkutucu bir süreç gibi geliyor.

Aynı şekilde okudukları, duydukları dolandırıcılık hikayelerinin etkisinde kalan tüketiciler online alışveriş sitelerine kredi kartı bilgilerini girmekten de çekiniyorlar. Bilgilerinin çalınacağını, saklanacağını, fazla tutar çekileceğini düşünen tüketicilerin bir kısmı her ne kadar ürün araştırmalarını bu e-ticaret sitelerinden yapsa da satın alma sürecinde yine mağazalara yönelme ihtiyacı duyuyor.

Artıları eksileriyle masaya yatırdığımız e-ticaretin tüketiciler için avantaj ve dezavantajlarını sizin için aşağıda derledik.

Tüketiciler için e-ticaretin avantajları


7/24 alışveriş yapma imkanı

Online alışverişin en büyük artılarından biri şüphesiz internet bağlantınız olduğu her yerden istediğiniz ürünleri satın alabilmeniz. Mağazaların çalışma saatlerine uymak zorunda kalmadan, sabah erken, gece yarısından sonra demeden günün her saati ve yılın her günü online alışveriş sitelerine ulaşabilmeniz ve ürünleri satın alabiliyor olmanız sizi geleneksel alışverişin sınırlarından çıkararak özgürleştiriyor.

Böylelikle ofisten çıkıp yorgun argın eve gittiğinizde bilgisayarınızın başına geçip dakikalar içinde istediğiniz ürüne sahip olabiliyor ya da dışarıda arkadaşlarınızlayken mobil cihazınızdan istediğiniz ürünü sepetinize atabiliyorsunuz. Üstelik sizi mağaza mağaza gezme derdinden de kurtaran e-ticaret, sizi zaman kaybından da kurtarıyor.

Her yerden alışveriş yapma fırsatı

E-ticaret sadece her zaman alışveriş yapma imkanı sunmakla kalmayıp tüketicilerin nerede olurlarsa olsun istediği ürünlere ulaşmalarını ve satın aldıkları ürünlerin kapılarına gelmesini sağlamakla bir avantaj sağlıyor. Yaşadığı şehirde bulamadığı ürünleri bu sayede internet üzerinden satın alarak ulaşabilen tüketiciler isterlerse aynı şehirde semt değiştirip mağazalara ulaşmak zorunda kalmadan cihazlarından ihtiyaç duydukları ürünlere kavuşabiliyorlar. Böylelikle e-ticaret sadece zaman sınırlamalarını değil, lokasyon sınırlamalarını da ortadan kaldırıyor.

Geniş ürün yelpazesi

İnternetten alışverişin en büyük artılarından biri de istediğiniz türde ürünü hızlıca bulabilmeniz. Size ürün çeşitliliği sunan online alışveriş siteleri sayesinde elektronik cihazlardan giyime, dekorasyon ürünlerinden ikinci el ürün ve eşyalara internet üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Tüketicilere bu kadar geniş bir ürün çeşitliliği sunan e-ticaretin bu avantajı aynı zamanda en uygun fiyata sahip ürünü tespit edebilmeniz anlamına geliyor. Farklı e-ticaret sitelerinden fiyat karşılaştırması yaparak sizin için en ekonomik ürünü bulabileceğiniz gibi normalde mağaza mağaza gezerek bulmanızın zor olduğu piyasadaki en ucuz ürünlere böylelikle erişebiliyorsunuz. Bu açıdan zaman ve mekan sınırlamalarını kaldırmakla kalmayan e-ticaret, cüzdanınıza uygun ürünleri bulmanızı sağlayarak cep dostu bir alışveriş deneyimi sunuyor.

İndirimler ve kampanyalar

Kuşkusuz e-ticaret sitelerinin sunduğu indirim ve kampanyalar tüketicilerin online alışverişe yönelmesindeki en önemli sebeplerden biri. Markaların ürünlerini normalden daha uygun fiyatlara sunan, anlaşmaları çerçevesinde önemli kampanyalar düzenleyen e-ticaret siteleri bunları e-posta bültenleri ve sosyal medya hesapları üzerinden de duyurarak tüketicileri bilgilendiriyor. Bu da normalde haberdar olamayacağınız marka kampanyalarını öğrenmenizi kolaylaştırarak size ekonomik alışveriş yapma fırsatı sağlıyor. Böylelikle normalde mağazada ödeyeceğiniz paranın daha altında bir fiyatla istediğiniz ürüne sahip olabiliyorsunuz.

Alışveriş merkezlerinin kalabalığından uzak alışveriş deneyimi

Bilgisayarınızın ya da mobil cihazınızın ekranından evde otururken, sokaktayken, ofisteyken alışveriş yapmanızı sağlayan e-ticaret sizi alışveriş merkezi alışveriş merkezi, sokak sokak, semt semt dolaşma derdinden kurtarıyor. Böylelikle kalabalıklar arasına girmeden, kasada sıra beklemeden, yorulmadan alışveriş yapabiliyorsunuz.

Özellikle erkek tüketicilerin alışveriş için mağaza dolaşmayı sevmediğini düşünürsek bu kişilerin ihtiyaçlarını karşılama noktasında büyük yardımı olan e-ticaret, aynı zamanda dışarı çıkıp alışverişe ayıracak zamanı olmayan günümüzün yoğun insanlarının da ayağına alışverişi getiriyor.

İkinci el ürünlere kolay erişim

Sadece büyük markaların ürünlerine sizi ulaştırmakla kalmayan e-ticaret, ikinci el ürünlere ulaşmanızı ve kendi eşyalarınızı da satışa çıkarmanıza yardımcı oluyor. Zaten az olan ikinci el mağazalarını aramaya gerek kalmadan internet üzerinden birkaç tıkla ulaşabileceğiniz ikinci el eşyalar e-ticaret sayesinde ayağınıza kadar geliyor. Böylelikle piyasa araştırması yapmaya gerek kalmadan ekonomik bir şekilde ikinci el eşyalara erişiminiz kolaylaşmış oluyor.

Tüketiciler için e-ticaretin dezavantajları


Ürünü deneyerek, dokunarak inceleme fırsatınız olmuyor

Tüketicileri online alışverişten alıkoyan önemli sebeplerden birinin ürünleri fiziki olarak görmeden, dokunmadan, denemeden almak olduğunu söylemiştik. İşte bu tüketicilerin kafasında bir soru işareti olarak kalırken “Eğer satın aldığım ürün işimi görmezse, üstüme uymazsa?” korkuları bir dezavantaja dönüşüyor.

Çoğu tüketici para verip satın alacağı ürünü önceden incelemek istediği için uzun mesafeli sözleşmeler onlar için pek bir şey ifade etmiyor. Ancak burada her e-ticaret sitesinin bir geri iade şartnamesi olduğu ve tüketicilerin aldıkları ürünleri belirli şartlar dahilinde iade edebildiğini de hatırlatmakta fayda var. Diğer bir deyişle ürün ve para iadeleri, yanlış kargo gönderimleri hakkında alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesinin alışveriş sözleşmelerini okuyarak ne gibi haklarınız olduğunu önceden öğrenmeniz sizin için yararlı olacaktır.

Ürüne hemen sahip olamıyorsunuz

Parasını verdiği ürüne hemen sahip olmak isteyenler için e-ticaretin dezavantajlarından biri de ürünlerin kullanıcının eline anında geçememesi. Kargoların adrese teslim süreleri her e-ticaret sitesinin anlaşması gereğince değişirken eğer satın aldığınız ürüne hemen ihtiyacınız varsa bu bekleme zorunluluğu acelesi olan tüketiciler için negatif bir sonuç doğuruyor. Ama yine de çoğu e-ticaret sitesinde hızlı kargo seçeneğinin olduğunu ancak bunun için ekstra ücret vermeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Güvenlik sıkıntısı

Türkiye’deki e-ticaret pazarının hızla gelişmesiyle hemen her gün küçüklü büyüklü yeni e-ticaret sitesi açılıyor. Büyük, isim yapmış e-ticaret siteleri güvenirlikleriyle de kendilerini kanıtlamış olsa da her online alışveriş sitesine de güvenmemek gerekiyor. Nitekim gerçek hayatta olduğu gibi online dünyada da birçok dolandırıcı var ve bu kötü niyetli kişiler tüketicileri kandırabiliyorlar; hatta bilgilerini ele geçirebiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ise alışveriş yapmayı planladığınız online alışveriş platformunu öncesinde araştırmanız ve asla güven uyandırmayan yerlerden alışveriş etmememiz gerekiyor.

Ürünle ilgili sorunlarda yetkililere anında ulaşamıyorsunuz

Alışveriş öncesi ürünle ilgili detaylı bilgi almak istediğinizde ya da bir sorunu bildirmek istediğinizde e-ticaret sitelerinde anında ulaşabileceğiniz ve sorularınızın yanıtını alabileceğiniz bir sistem yok. Diğer bir deyişle mağazadan alışveriş yaparken oradaki satış görevlilerinden alabileceğiniz bilgiler gerçek zamanlı ve sorunu daha hızlı çözmeye yönelikken online alışverişte bu süreç daha yavaş işliyor. Aynı şekilde alışveriş sonrası sorunlarda – kargonun ulaşmaması, ürünün yanlış gönderilmesi gibi – yetkililerden yardım almak için call center’lara bağlanmanız ya da e-posta aracılığıyla birkaç yazışma sonucunda sorunun çözülmesi için uğraşmanız gerekebiliyor.

İnternet sitesi kaynaklı aksaklıklar

İnternet her ne kadar istediğimiz bilgiye ulaşmamız ve işlerimizi hızlı bir şekilde halletmemiz için harika bir araç olsa da teknik problemler bu işlerimizin aksamasına neden olabiliyor. Bu durum e-ticaret sitelerinde de geçerli. Küçük ihtimal de olsa bu sitelerin çökmesi, devre dışı kalması ya da saldırıya uğraması gibi durumlarda işlemleriniz aksayabilir, alışverişiniz yarıda kalabilir ya da ürünün elinize geçmesi yavaşlayabilir. Bu da e-ticareti tüketiciler için dezavantajlı konuma sokan durumlardan biri.

Yorumlar (0)
12°
açık
Günün Anketi Tümü
Kaç Yaşındasınız ?
Namaz Vakti 07 Temmuz 2020
İmsak 05:46
Güneş 07:10
Öğle 13:18
İkindi 16:37
Akşam 19:16
Yatsı 20:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 30 63
2. Trabzonspor 30 61
3. Sivasspor 30 54
4. Galatasaray 30 52
5. Beşiktaş 30 50
6. Fenerbahçe 30 49
7. Alanyaspor 30 48
8. Göztepe 30 38
9. Gaziantep FK 30 38
10. Antalyaspor 30 37
11. Kasımpaşa 30 36
12. Gençlerbirliği 30 32
13. Denizlispor 30 32
14. Kayserispor 30 31
15. Konyaspor 30 30
16. Malatyaspor 30 29
17. Çaykur Rizespor 30 29
18. Ankaragücü 30 25
Takımlar O P
1. Hatayspor 32 60
2. Erzurum BB 32 56
3. Adana Demirspor 32 55
4. Bursaspor 32 55
5. Akhisar Bld.Spor 32 54
6. Fatih Karagümrük 32 53
7. Altay 32 51
8. Ümraniye 32 44
9. Keçiörengücü 32 44
10. Giresunspor 32 44
11. Menemen Belediyespor 32 42
12. İstanbulspor 32 37
13. Balıkesirspor 32 35
14. Altınordu 32 33
15. Boluspor 32 30
16. Osmanlıspor 32 27
17. Adanaspor 32 21
18. Eskişehirspor 32 12
Takımlar O P
1. Liverpool 33 89
2. Man City 33 66
3. Leicester City 33 58
4. Chelsea 33 57
5. M. United 33 55
6. Wolverhampton 33 52
7. Arsenal 33 49
8. Sheffield United 33 48
9. Burnley 33 46
10. Tottenham 32 45
11. Everton 32 44
12. Newcastle 33 43
13. Southampton 33 43
14. Crystal Palace 33 42
15. Brighton 33 36
16. West Ham 33 31
17. Watford 33 28
18. Aston Villa 33 27
19. Bournemouth 33 27
20. Norwich City 33 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 34 77
2. Barcelona 34 73
3. Atletico Madrid 34 62
4. Sevilla 33 57
5. Villarreal 34 54
6. Getafe 34 53
7. Real Sociedad 34 51
8. Athletic Bilbao 34 48
9. Valencia 34 47
10. Granada 34 47
11. Osasuna 34 45
12. Levante 34 43
13. Real Valladolid 34 39
14. Real Betis 34 38
15. Deportivo Alaves 34 35
16. Eibar 33 35
17. Celta de Vigo 34 35
18. Mallorca 34 29
19. Leganés 34 28
20. Espanyol 34 24
escort izmir izmir escort bayan izmir escort escort antalya anal porno porno izle