El ve ayaklardaki şifreli çizgiler nedir

Mükemmel bir yaradılışa sahip olan insanın her noktası kusursuz bir yapıda tasarlanmıştır. Bunlardan ikisi el ve ayak parmaklarında bulunan izlerdir. Parmak üzerinde yer alan izlere ve kabartılara dermatoglifikler denmektedir. Yapılan araştırmalar, parmak izlerinin bazı hastalıkların habercisi olduğunu ortaya koymuştur. Avuç içindeki dört parmak çizgisi denen çizginin Down Sendromu ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. İnsanlarda avuç içini enine kesen 2 çizgi bulunur. Fakat Down Sendromlu olanlarda bu çizgi bir tanedir. Bunun gibi özellikleri inceleyen uzmanlar, el ve ayak çizgileri ile ilgili çalışmalarına devam etmektedirler.

El ve ayaklardaki şifreli çizgiler nedir
08 Nisan 2015 Çarşamba 16:44

 Mükemmel bir yaradılışa sahip olan insanın her noktası kusursuz bir yapıda tasarlanmıştır. Bunlardan ikisi el ve ayak parmaklarında bulunan izlerdir. Parmak üzerinde yer alan izlere ve kabartılara dermatoglifikler denmektedir.
Yapılan araştırmalar, parmak izlerinin bazı hastalıkların habercisi olduğunu ortaya koymuştur. Avuç içindeki dört parmak çizgisi denen çizginin Down Sendromu ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. İnsanlarda avuç içini enine kesen 2 çizgi bulunur.

Fakat Down Sendromlu olanlarda bu çizgi bir tanedir. Bunun gibi özellikleri inceleyen uzmanlar, el ve ayak çizgileri ile ilgili çalışmalarına devam etmektedirler.  Dermatoglifik
kavramı İngilizce Derma kökünden deri, Glyphe kelimesi de oyuk anlamına gelmektedir. Bu kelimelerden türeyen kavramın ifade ettiği şey parmak uçları, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunan çizgiler ve kıvrımlardır. Bunlarla ilgili çalışmaları yürüten kişilere de Dermalog denmektedir.


İnsanın derisindeki kıvrımlarda ter gözenekleri yer alır ve iç deriye kadar uzanmaktadır. Dış derideki gözenekler dış deriye bağlı gibidirler. İnsanın ellerindeki girinti ve çıkıntılara papila adı verilmektedir. Bu papilalar sayesinde, dış deri zarar görse de parmak izi alınmasında sorun yaşanmasını önlemektedir. Tahrip olan derinin yerine yeni deri oluşmakta ve eski deri ile aynı duruma gelmektedir. Ancak papilalar zarar görürse, kişiden parmak izi almak mümkün olmamaktadır.

 

Parmak izi ile ilgili yapılan çalışmalar çok eskiye kadar uzanmaktadır. Bu konuda eski Çin belgelerinde bilgilere rastlamak mümkündür. Modern anlamda parmak izi tespiti ve parmak izinden faydalanma adına ilk adım 1880 yılında atılmış, İngiliz bilim adamı Henry Faulds ve William James Herschel, Nature adındaki ilmi bir mecmuada bu konu hakkında makale yayımlamışlardır. Günümüzde parmak ve ayak izlerinden adli tıp vakaları başta olmak üzere, genetik hastalıklar da bu çizgi ve kıvrımlar sayesinde anlaşılabilmektedir.

Dermatoglifikler anne karnında gebeliğin 5. ayına girerken tamamlanmakta, her insanda kendine özgü olarak bulunan deri çizgilerinde ömür boyu herhangi bir değişiklik yaşanmamaktadır. Bu çizgiler genel olarak avuç içi, parmaklar, bükülüm çizgileri, ter bezi delikleri ve ayak tabanı bölgelerinde bulunmaktadır.

Parmak izi nasıl alınır?

Adli vakalarda ortaya çıkan parmak izi almak oldukça önemlidir. Parmak izinin çıplak gözle görülmesi güçtür ve bu izleri görünür yapmak için pudra ve bazı kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Tespiti yapılan parmak izinin ilk olarak fotoğrafı çekilmekte ve pudralanan izler saydam bir banda alınmaktadır. Parmak izinin belli bir parçasının alınması o kişiyi tespit etmek için yeterlidir.

Deri çizgilerine, ikiz bebeklerin benzerlik teşhisinde, hastalık çıkışının embriyonik hayatın hangi evresinde meydana geldiğinin tespitinde, anomalilerin embriyonik hayat sürecinde olup olmadığının anlaşılmasında, genetik hastalıkların tanı ve tedavilerinde başvurulmaktadır.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.